niedziela, 25 marca 2012

Jak promować regionalne produkty?

Sposobów na promowanie regionalnych produktów jest kilka. Możemy robić plakaty, zamieszczać artykuły w gazetach czy na stronach internetowych. Pamiętajmy, że uwagę ludzi najbardziej przyciągają kolorowe plakaty i ciekawe hasła. Dobrym sposobem jest także rozdawanie ulotek lub wręczanie "próbek" na ulicy.

zdjęcie: weheartit.com 

Gdzie składać reklamacje?

Bywa, że kupujemy jakiś produkt nie zastanawiając się do końca, czy będzie nam potrzebny. Czasem zastawiamy również czy wydać trochę więcej pieniędzy na produkt "z górnej półki" czy wybrać te tańsze. To trudne decyzje, ale należy pamiętać, że produkty lepszej jakości zazwyczaj służą nam dłużej.
Reklamacje składamy w sklepie, w którym zakupiliśmy dany towar. Nieważne co kupujemy, zawsze trzeba zachować paragon, ponieważ może być bardzo przydatny podczas reklamacji. Odklejona podeszwa czy dwa różne rozmiary? W obydwóch przypadkach możemy złożyć reklamacje. W razie problemu warto pytać w sklepie co w danym przypadku można zrobić.



sobota, 24 marca 2012

Sklepowe pułapki


Właścicielom sklepów najczęściej chodzi o to, aby klienci wyszli z hipermarketu z jak największą liczbą towaru. Podstawowa zasada – to skłonić nas do pokonania możliwie jak najdłuższej drogi. Dlatego stoiska z artykułami takimi jak pieczywo, nabiał, owoce, warzywa znajdują się zazwyczaj daleko od siebie. Chcąc kupić najważniejsze artykuły musimy przejść przez większą część sklepu, będąc „wystawieni” na kuszenie przez inne towary. Powszechną praktyką stało się zmienianie ustawienia stoisk. Proceder ten znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zapamiętania przez nas co gdzie leży i kupienia jedynie potrzebnych produktów. Ważną rolę odgrywa także wielkość regałów. Odpowiednio długie regały powodują, że nie wystarczy zajrzeć z zewnątrz żeby stwierdzić co znajduje się na półkach, ale trzeba wejść do wnętrza poszczególnych alejek. Kolejnym sprawdzonym sposobem by dłużej zatrzymać nas w sklepie jest redukcja liczby wyjść sklepowych i umieszczanie schodów (zwłaszcza w centrach handlowych) na końcu korytarza.

Innym sposobem wpływania na nasze zachowania w sklepie jest wykorzystanie odpowiednio dobranego kontekstu. Obok źle sprzedającego się towaru wystarczy położyć jego odpowiednik gorszej jakości ale w identycznej cenie, by feralny produkt sprzedał się jak ciepłe bułeczki.

Warto wybierać się na zakupy z gotową listą zakupów. W ten sposób nie wyjdziemy ze sklepu z całkowicie pustym portwelem ;-)



Zdjęcia pochodzą ze strony: weheartit.com 

fragmenty : http://www.ekonsument.pl/


środa, 21 marca 2012

Wybierając się na zakupy musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które pomogą nam w wybraniu zdrowych, ekologicznych produktów, oto kilka z nich:

1. Torby wielkorotnego użytku.

Warto zaopatrzyć się w półcienną torbę, która przeważnie kosztuje od 3 do 6 złotych. Jest przyjazna środowisku i wygodna dla nas!



2. Plastikowe, szklane czy papierowe?

W miarę możliwości powinniśmy wybierać opakowania zgodnie z tą kolejnością:
1.  Butelki do zwrotu.
2. Szklane butelki.
3. Kartonowe i papierowe opakowania.
4. Metalowe puszki.
5. Plastk.
6. Aluminiowe puszki.

Należy pamiętać, że praktycznie każdy produkt nadaje się do powtórnego przetworzenia. Plastik, karton i szkło należy wrzucać do specjalnych pojemników.

Warto zbierać puszki, aby móc je oddać do punktu skupu.
W miarę możliwości kupujmy 1 większy produkt, a nie 2 małe, będzie to bardziej ekonomiczne zarówno dla środowiszka, jak i naszego portwela.
Pamiętajmy, żeby nie kupować produktów w aerozolu, gdyż powodują one powstawanie szkodliwej dziury ozonowej.


3.Niebezpieczne opakowania.

Okazuje się, że większośc niebezpiecznych odpadów wyrzucamy do nieodpowiednich miejsc.
Które z opakowań mogą być groźne dla środowiska?
Oto kilka przykładów: akumulatory, amoniak, baterie, benzyna, energooszczędne lampy, farby, kosmetyki, lekarstwa, oleje, polichlorek winylu (PCW), środki czyszczące, świetlówki, uszkodzone termometry rtęciowe.
Istnieją specjalne puntkty, gdzie możemy oddać tego typu odpady. Pamiętaj, że lepiej je przechować aż nie znajdziemy specjalnego pojemnika, niż wyrzucić je do zwykłego kubła na odpady komunalne.


Zdjęcia pochodzą ze stron: weheartit.com, kzg.pl

sobota, 17 marca 2012


Jak sprawdzić czy produkt jest ekologiczny? Najłatwiejszym sposobem jest czytanie etkiet i sprawdzanie obrazków, które znajdują się na opakowaniach. Oto kilka z nich:



Trzy strzałki, znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które nadają się do ponownego przetworzenia. Na przykład: aluminium - puszki, tworzywa sztuczne - pojemniki, butelki, papier - torby, tektury do pakowania, wypełniacze do pudełek.







Znak królika głównie umieszczany jest na kosmetykach. Informuje on, że w fazie badań dany produkt nie był testowany na zwierzętach. Innymi oznaczeniami dla kosmetyków nietestowanych na zwierzętach mogą być litery "BWC" (Beauty Without Cruelty - piękno bez okrucieństwa), lub napis Not Tested on Animals (nie testowane na zwierzętach).

         



Dbaj o czystość, wyrzuć do kosza to prośba, którą kieruje
do nas producent. Znak ma przypominać nam, aby opakowanie po wykorzystanym produkcie trafiło tam, gdzie jego miejsce - tj. do pojemnika na śmieci.



Bezpieczny dla ozonu ten symbol informuje konsumenta, że produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową, a tym samym przyczyniają się do globalnego ocieplenia klimatu.







Zdjęcia pochodzą ze stron: byceko.pl, ecosilesia.com, segreguje.eco.pl, naszaziemia.pl

Animacja: weheartit.com